субота, Серпень 15

Чайові в різних країнах – платити чи ні

Чайові в різних країнах - платити чи ні

Відомо, що за гарне обслуговування, крім оплати послуги, прийнято залишати грошову винагороду, так звані «чайові». У різних країнах розмір винагороди різний. Розглянемо деякі країни.

Чайові в Греції

Як і на багатьох європейських курортах, в Греції прийнято виплачувати чайові. Їх тут очікують в готелях, ресторанах, у перукаря, в таксі, а також гіди-екскурсоводи. Чайові підкреслюють, що обслуговування сподобалося. Розмір винагороди залежить від типу і якості обслуговування. У готелі можна залишити 1 євро в день для покоївки, кілька євро консьєржа. У ресторанах Греції часто прийнято округляти рахунок, тому тут потрібно бути обережніше. В цілому в ресторані чекають від 5% до 10% чайових. Іноді в рахунок вже включена плата за обслуговування, приблизно 1 євро на людину. Персонал СПА-салону зазвичай очікує чайові, але все залежить від якості обслуговування, вирішує все одно клієнт. Чайові для таксиста – від 5% до 10%. Чайові для гіда в Греції – стандартний етикет. Для групових турів – це від 2 до 5 євро, для індивідуальних турів – 20 євро з людини в день.

Чайові на Мальдівах

Офіційна мальдивська валюта – руфія. Використовується в основному місцевими жителями, туристи розплачуються як правило доларами США. Чайові серед обслуговуючого персоналу дуже цінуються, як додаткова оцінка високого рівня сервісу. Розмір чайових в середньому 10%. При поселенні в готелі досить пари доларів, в подальшому чайові для покоївки, офіціантів, прибиральників та працівників бару – особиста перевага туристів. У ресторанах, як правило, чайові вже включені в рахунок як плата за обслуговування. Гіди на Мальдівах є ліцензованими спеціалістами, які можуть показати історичні та культурні пам’ятки, представити деякі чудові форми морської фауни, відвезти на рибну ловлю. Як правило, послуги гіда на Мальдівах не дешеві, найчастіше це групові тури. Тому платити чи не платити чайові вирішує вся група, в середньому це 50 – 100 доларів США.

Чайові в Туреччині

Чайові в Туреччині прийняті в основному в ресторанах і готелях, кращі в турецькій лірі. У готелях прийнято давати чайові всім співробітникам, причому від чайових залежить і якість обслуговування. В середньому від 5 до 10 лір. Можна залишити 20-50 лір на стійці реєстрації, перед від’їздом. У ресторанах Туреччини чайові складають 5-10% і даються безпосередньо офіціанту. Гіду можна залишити від 10 до 15 турецьких лір, якщо його обслуговування дуже сподобалося. Чайові таксистам в Туреччині не прийнято, але можна округлити суму.

Чайові в Іспанії

Іспанія – одна з п’яти кращих місць відпочинку. З прекрасними пляжами, гарною погодою, міським життям, фантастичною їжею та культурними пам’ятками. Платити чи не платити чайові в Іспанії залежить від якості полеченной сервісу. У готелях високого класу в Іспанії прийнято залишати чайові консьєржа за виняткове обслуговування від 5 до 10 євро, покоївки від 2 до 5 євро в день. У ресторанах за хороший сервіс прийнято залишати 10% чайових, незалежно від того, чи включено обслуговування в рахунок чи ні. У барах в Іспанії чайові не залишають. У СПА-салонах розмір чайових як правило 10%, можна більше. Гіди в Іспанії не очікують чайових, але якщо це був індивідуальний тур з високим рівнем обслуговування, можна залишити 20 євро. Таксистам в Іспанії прийнято накидати 10% або округляти рахунок.

Чайові в Болгарії

Болгарія все ще не так популярна серед туристів, але це країна, яку, безумовно, варто відвідати. Тут прекрасні пляжі, чисте море і унікальний архітектурний стиль. У СПА-салонах Болгарії розмір чайових за виняткове обслуговування складає 5-10%. Тарифи на таксі в Болгарії не дуже високі, тому таксисти чекають додаткової винагороди в сумі 10%, можна і більше, якщо водій був ввічливий і доброзичливий і допоміг, наприклад, знести сумки. Гіди в Болгарії теж очікують чайових, 5-10% буде достатньо. У готелях і ресторанах Болгарії також прийнято залишати чайові, так як обслуговуючий персонал отримує низьку заробітну плату. У ресторанах Болгарії середній розмір чайових – 10%.

Чайові в Італії

В Італії, як і в більшості країн Європи, чайові не очікуються, але якщо обслуговування було винятковим, вони будуть доречні. Правда, від чайових можуть відмовитися – це звичайна ввічливість, але все одно можна наполягти. Для портьє в готелі не більше 5 євро, 0,50-1 євро в день для персоналу, який обслуговує номер. У ресторанах Італії в рахунок вже включена плата за обслуговування, але рахунок все одно потрібно перевіряти. Якщо плата за обслуговування не включена, досить округлити рахунок. У СПА-центрах чайові не очікуються, але якщо обслуговування сподобалося можна залишити 10%. Гіди в Італії вітають чайові, але не очікують, зазвичай це 5 євро за півдня і 10 євро за день на людину. Таксисти в Італії теж не очікують чайових, але завжди їм раді, з ними краще узгодити остаточну вартість поїздки до її початку.

Чайові в Шрі-Ланці

Ця незвичайна острівна країна приваблює туристів з усього світу. Чайові в Шрі-Ланці вітаються всюди. Але у великих закладу зазвичай додають 10% до рахунків за харчування та проживання. Таксисти очікують чайові, так як їх заробітна плата низька, але це винагороду слід виплачувати тільки, якщо обслуговування сподобалося. З гідом бажано заздалегідь домовитися про величину оплати і потім можна додатково внести 10%. У ресторанах Шрі-Ланки розмір чайових зазвичай становить 10% від рахунку. У готелях 50 або 100 Шрі-ланкійських рупій достатню винагороду для співробітників. Перукарям можна дати чайові в розмірі 10 або 15% від рахунку.

Звертайтеся до нас – працівники турфірми “Юміс” в Херсоні завжди раді організувати для Вас найкращий та незабутній відпочинок!